“Dövlət rüsumu haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2001-ci il tarixli Qanununun 17.2.-ci maddəsinə əsasən, Azərbaycan Respublikasına gələn aşağıdakı kateqoriyadan olan əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə viza verilməsinə görə dövlət rüsumu tutulmur:
- Dövlət nümayəndə heyəti üzvləri və rəsmi şəxslər;
- Azərbaycan Respublikasında beynəlxalq humanitar təşkilatları təmsil edənlər;
- Dövlət xətti ilə təhsil alan və pedaqoji fəaliyyət göstərənlər;
- Müdafiə xətti ilə səfər edənlər.
Aşağıda qeyd olunan ölkələrin vətəndaşlarına müvafiq qaydada rüsumsuz viza rəsmiləşdirilir:
1. Yaponiyanın ümumvətəndaş pasportuna malik vətəndaşlarına - 30 gün müddətinə;
2. Pakistan İslam Respublikasının ümumvətəndaş pasportuna malik vətəndaşlarına 15 gün müddətinə;
“Azərbaycan Respublikası və Avropa İttifaqı arasında vizaların rəsmiləşdirilməsinin sədələşdirilməsi haqqında” Sazişin 6-cı maddəsinə əsasən, viza ərizələrinə baxılması üçün rüsumlar aşağıdakı bəndlərə uyğun tətbiq edilir:
• Viza ərizələrinə baxılması üçün rüsumun məbləği 35 avrodur. Qeyd olunan məbləğə Sazişin 14(4) maddəsində müəyyən edilmiş prosedura uyğun olaraq yenidən baxıla bilər.
• 3-cü bəndə xələl gətirmədən, aşağıdakı kateqoriyalardan olan şəxslər viza ərizəsinə baxılması üçün rüsumdan azad edilirlər:
1. Azərbaycan Respublikasının ərazisində qanuni yaşayan Avropa İttifaqı vətəndaşlarının və ya Üzv Dövlətlərdə qanuni yaşayan Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının və ya vətəndaşı olduğu Üzv Dövlətin ərazisində yaşayan Avropa İttifaqı vətəndaşlarının və ya Azərbaycan Respublikasının ərazisində yaşayan Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının yaxın qohumları - ər və ya arvad, uşaqlar (övladlığa götürülənlər də daxil olmaqla), valideynlər (qəyyumlar da daxil olmaqla), babalar, nənələr və nəvələr;
2. Üzv Dövlətlər, Avropa Ittifaqı və ya Azərbaycan Respublikasına ünvanlanmış rəsmi dəvətnaməyə əsasən rəsmi görüşlərdə, məsləhətləşmələrdə, danışıqlarda və ya mübadilə proqramlarında, eləcə də hökumətlərarası təşkilatlar tərəfindən Azərbaycan Respublikasının və ya Üzv Dövlətlərdən birinin ərazisində təşkil edilən tədbirlərdə iştirak edəcək rəsmi nümayəndə heyətlərinin üzvləri, о cümlədən daimi üzvləri;
• mübadilə proqramları da daxil olmaqla, təhsil və ya təlim kursları, eləcə də məktəblə bağlı digər fəaliyyət məqsədləri ilə səyahət edən şagirdlər, tələbələr, doktorantlar və müşayiət edən müəllimlər;
• fəaliyyət qabiliyyəti olmayan şəxslər və zəruri hallarda, onları müşayiət edən şəxslər;
• beynəlxalq idman tədbirlərinin iştirakçıları və onları peşəkar səviyyədə müşayiət edən şəxslər;
• universitet və digər mübadilə proqramları da daxil olmaqla elmi, mədəni və incəsənət tədbirlərində iştirak edən şəxslər;
• təcili tibbi müalicə almaq, yaxud qohumunun dəfn mərasimində iştirak etmək və ya ciddi xəstə olan yaxın qohumunu ziyarət etmək daxil olmaqla, humanitar əsasda səyahətlərinin zəruriliyini sübut edən sənədləri təqdim edən şəxslər və belə şəxsləri müşayiət edənlər;
• mübadilə proqramları da daxil olmaqla təhsil kursları, seminarlar, konfranslar məqsədi ilə səyahət edən vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının nümayəndələri;
• təqaüdçülər;
• 12 yaşınadək olan uşaqlar;
• jurnalistlər və onları peşəkar səviyyədə müşayiət edən texniki heyət;
Üzv Dövlət və ya Azərbaycan Respublikası vizanın rəsmiləşdirilməsi üçün kənar xidmət təchizatçısı ilə əməkdaşlıq etdiyi halda, kənar xidmət təchizatçısı xidmətlər üçün rüsum ala bilər. Bu rüsum kənar xidmət təchizatçısı tərəfindən öz işlərinin icrası zamanı üzləşdiyi xərclərə mütənasib olmalı və 30 avrodan artıq olmamalıdır. Üzv Dövlətlər və Azərbaycan Respublikası ərizəçilərə öz ərizələrini birbaşa onların konsulluqlarına təqdim etmək imkanını saxlamalıdır.
İttifaq üçün, kənar xidmət təchizatçısı öz əməliyyatlarını Viza Məcəlləsinə uyğun və Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə tam riayət etməklə həyata keçirir.
Azərbaycan Respublikası üçün, kənar xidmət təchizatçısı öz əməliyyatlarını Azərbaycan Respublikasının və Üzv Dövlətlərin qanunvericiliyinə uyğun olaraq həyata keçirir.

In accordance with article 17.2 of the Law of the Republic of Azerbaijan dated 2001 “On State fee” the following category foreigners and stateless persons visiting the Republic of Azerbaijan are exempted from visa fee:
• Members of government representation and official persons;
• Representatives of international humanitarian organizations in the Republic of Azerbaijan;
• Studying and engaging in teaching activities with government support;
• Travelling with defence line.
Citizens of the following countries are issued visa free of charge.
1. In accordance with agreement between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkey, the citizens of the Republic of Turkey holding regular passports:
• Free of charge at diplomatic missions and consulates of the Republic of Azerbaijan;
• USD 10 at international airports of the Republic of Azerbaijan.
1. All types of visas are issued free of charge to citizens of Japan holding regular passports.
2. A visa for a period of 15 days are issued free of charge to citizens of Pakistan Islamic Republic holding regular passports.
In accordance with article 6 of the Agreement between the Republic of Azerbaijan and European Union “On simplification of visa issuance”, duties for processing visa applications are applied in the following way:
1. Fee for processing visa applications is EURO 35. The abovementioned amount may be reviewed again in accordance with a procedure stipulated in article 14 (4).
2. Without prejudice to the 3rd paragraph, the following persons are exempted from visa application processing fee:
• Close relatives – husband or wife, children (including adopted children), parent (including guardians), grandpas, grandmothers and grandchildren of the citizens of European Union legally living in the territory of the Republic of Azerbaijan or the citizens of the Republic of Azerbaijan legally living at Member States or the citizens of European Union living in the territory of Member State the citizen of which they are or the citizens of the Republic of Azerbaijan living in the territory of the Republic of Azerbaijan;
• Members of official delegation, as well as permanent members participating in official meetings, consultations, negotiations or exchange programs, as well as events organized in the territory of the Republic of Azerbaijan or one of Member States, with the invitation sent to Member States, European Union or the Republic of Azerbaijan;
• Pupils, students, doctorates and accompanying teachers travelling for exchange programs, as well as education and teaching courses and other school related activities;
• People with disabilities and when necessary persons accompanying them;
• Participators of international sport events and persons professionally accompanying them;
• People participating at cultural and art events including university and other exchange programs;
• People submitting documents confirming necessity of their travel, including urgent medical treatment, to participate at the funeral of close relative and visit close relative who is seriously ill and persons accompanying them;
• Representatives of civil society organizations travelling for educational courses, seminars, conferences including exchange programs;
• Pensioners;
• Children under 12 years old;
• Journalists and technical staff professionally accompanying them.
1. When Member States or the Republic of Azerbaijan cooperates with third party contractor for visa issuance, the third party contractor can charge fee for its services. This fee has to be proportionate to expenditures of third party contractor and must not be over than EURO 30. Member States and the Republic of Azerbaijan should provide the applicant with a right to send their applications directly their consulates.
Third party contractor executes its operations for a Union in accordance with Visa Code and fully observing legislation of the Republic of Azerbaijan.
Third party contractor executes its operations for the Republic of Azerbaijan in accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan and Member States.