Mətbuat şərhi 08 avqust 2025
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
8 avqust 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan arasında telefondanışığı aparılıb.
Türkiyə xarici işlər naziri Azərbaycan-Ermənistan liderlərinin Vaşinqton görüşü zamanı əldə edilmiş tarixi nailiyyətlər münasibətilə ölkəmizi səmimi qəlbdən təbrik edib.
Nazirlər əldə edilmiş razılaşmaların, Azərbaycan və Ermənistan liderləri tərəfindən, habelə şahid qismində ABŞ Prezidenti tərəfindən imzalanmış Birgə Bəyannamənin bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıblar. Sülh sazişinin paraflanmasının, habelə ATƏT-in Minsk Prosesi və aidiyyəti strukturların ləğvinə birgə çağırışın sülhə mühüm töhfə olduğu qeyd edilib. Nazirlər bu strukturların ləğvi barədə ATƏT qərarının tezliklə qəbul ediləcəyini gözlədiklərini bildiriblər.
Telefon danışığı zamanı həmçinin Azərbaycan-Türkiyə müttəfiqlik münasibətlərindən irəli gələn məsələlər, regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq müzakirə olunub.

Press release on the phone conversation between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Turkey, Hakan Fidan
On August 8, 2025, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye, Hakan Fidan.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye sincerely congratulated Azerbaijan on the historic achievements reached during the meeting of the leaders of Azerbaijan and Armenia in Washington.
The sides emphasized that the agreements reached, as well as the Joint Declaration signed by the leaders of Azerbaijan and Armenia with the U.S. President acting as witness, hold great significance for ensuring peace and stability in the region. It was noted that the initialing of the peace agreement and the joint call for the dissolution of the OSCE Minsk Process and its related structures represent an important contribution to peace. The ministers expressed their expectation that the OSCE decision regarding the dissolution of these structures is expected to be adopted in the near future.
The conversation also addressed issues arising from the allied relations between Azerbaijan and Türkiye, as well as cooperation within regional and international organizations.