Notariat hərəkətlərinin aparılması müddəti.
Notariat hərəkətləri lazım olan bütün sənədlərin təqdim olunduğu və dövlət rüsumu ödənildiyi gün aparılır.
İdarələrin, müəssisələrin və təşkilatların vəzifəli şəxslərindən əlavə məlumatlar və ya sənədlər tələb etmək, yaxud sənədləri Azərbaycan Respublikasının müvafiq orqanlarına ekspertizaya göndərmək lazım gəldikdə, notariat hərəkətlərinin aparılması bir aydan artıq olmayan müddətə təxirə salına bilər.
Təsdiq edilməli olan hüquq və ya fakt barəsində mübahisə edən digər əlaqədar şəxsdən ərizə alınması haqqında Azərbaycan Respublikasının məhkəmələrindən məlumat gəldikdə, notariat hərəkətlərinin aparılması məhkəmədə iş həll edilənədək dayandırılmalıdır.
Notariat hərəkətləri aparılan şəxslərin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədlər
Notariat hərəkətlərini apararkən konsul notariat hərəkətlərinin aparılması üçün müraciət etmiş şəxslərin, onların nümayəndələrinin və ya hüquqi şəxslərin nümayəndələrinin şəxsiyyətini aşağıdakı sənədlər əsasında müəyyən edir:
• Azərbaycan Respublikası vətəndaşının şəxsiyyət vəsiqəsi;
• Azərbaycan Respublikası vətəndaşının ümumvətəndaş pasportu;
• Azərbaycan Respublikası vətəndaşının xidməti pasportu;
• Azərbaycan Respublikası vətəndaşının diplomatik pasportu;
• Azərbaycan Respublikası vətəndaşının sürücülük vəsiqəsi (Nəqliyyat vasitəsinin müvəqqəti əvəzsiz istifadəyə verilməsinə dair etibarnamə təsdiq edilərkən etibar edənin şəxsiyyətini müəyyən etmək məqsədilə);
• Azərbaycan Respublikası vətəndaşının doğum haqqında şəhadətnaməsi (yalnız 16 yaşı tamam olmamış yetkinlik yaşına çatmayanlara münasibətdə);
• Azərbaycan Respublikasının hərbi hissələrin və hərbi idarələrin komandanlığının verdiyi şəxsi vəsiqə və ya hərbi bilet (Hərbi qulluqçuların şəxsiyyətini müəyyən etmək məqsədilə);
Dənizçilərin şəxsiyyəti onların şəxsiyyətini təsdiq edən sənəd əsasında müəyyən edilir.
Sənədlərin surətlərinin və sənədlərdən çıxarışların düzgünlüyü təsdiq edilərkən vətəndaşların şəxsiyyəti, həmçinin iş yeri üzrə idarə, müəssisə, təşkilat tərəfindən onlara verilmiş xidməti vəsiqə, tələbə bileti və ya sürücülük vəsiqəsi əsasında da müəyyən oluna bilər.
Sənədlərin imzalanması
Notariat qaydasında təsdiq edilən əqdlər, habelə ərizələr və başqa sənədlər konsulun iştirakı ilə imzalanır. Əgər əqd, ərizə və ya başqa sənəd konsulun iştirakı olmadan imzalanmışsa, onu imzalayan şəxs sənədi özünün imzaladığını şəxsən təsdiq etməlidir.
Şəxs əqdi, ərizəni və ya başqa sənədi cismani qüsuruna, xəstəliyinə və ya hər hansı başqa səbəbə görə özü imzalaya bilmədikdə əqdi, ərizəni və ya digər sənədi onun tapşırığı ilə, onun iştirakı ilə və konsulun iştirakı ilə başqa şəxs imzalaya bilər. Əgər notariat hərəkətinin aparılması üçün müraciət etmiş şəxs savadsız və kordursa, konsul ona sənədin mətnini oxumağa və bu barədə sənəddə qeyd yazmağa borcludur.
Əgər notariat hərəkətinin aparılması üçün müraciət etmiş şəxs kar, kor, kar-lal və ya savadsızdırsa, notariat hərəkəti aparılarkən onu başa salmağı bacaran savadlı şəxs mütləq iştirak etməli və öz imzası ilə təsdiq etməlidir ki, əqdin, ərizənin və ya digər sənədin məzmunu əqddə, ərizədə və digər sənəddə iştirak edən kar, kor və ya kar-lal şəxsin iradəsinə uyğundur.
Notariat hərəkətlərinin aparılması üçün zəruri sənədlərə dair tələblər
1. Pozuntu və qaralaması olan, təsdiq edilməmiş əlavələri olan sənədlərin, zədələndiyinə görə mətninin oxunması mümkün olmayan, yaxud karandaşla yazılmış sənədlərin notariat hərəkətlərinin aparılması üçün qəbul edilməsi qadağandır.
Əgər bir neçə vərəqdə ifadə olunmuş sənədlər nömrələnməmiş, qaytanlanmamış, vəzifəli şəxsin imzası ilə və sənədi verən idarənin, müəssisənin və təşkilatın möhürü ilə təsdiq edilməmişsə, bu sənədlər də qəbul edilmir.
2. Notariat hərəkətləri aparılarkən aşağıdakılar nəzərə alınmalıdır:
• Notariat qaydasında təsdiq edilən əqdlərin və sənədlərin mətnləri aydın və dürüst yazılmalı, sənədin mətninə aid olan tarixlər və müddətlər heç olmasa bir dəfə sözlərlə, hüquqi şəxslərin adları isə onların orqanlarının ünvanı göstərilməklə ixtisarsız yazılmalıdır;
• fiziki şəxslərin soyadı, adı və atasının adı tam yazılmalı, onların yaşayış yeri göstərilməlidir;
• iki və daha artıq ayrıca vərəqdən ibarət olan sənədlər tikilməli, nömrələnməli və möhürlə təsdiq edilməlidir;
•  sənədin mətnində tərəflərin imzalamadıqları düzəlişlər yalnız təsdiq qeydinin sonunda konsul tərəfindən şərtləşdirilir.
Konsul notariat hərəkətlərinin aparılması üçün lazım olan məlumat və sənədləri idarələrdən, müəssisələrdən və təşkilatlardan tələb etmək hüququna sahibdir. Tələb olunan məlumat və sənədlər konsulun göstərdiyi müddətdə təqdim edilməlidir. Bu müddət bir aydan artıq ola bilməz.
Sənədlərin dublikatının verilməsi
Konsulun təsdiq etdiyi və ya verdiyi sənəd itirildikdə, konsul verdiyi və ya təsdiq etdiyi sənədlərin nüsxələri Azərbaycan Respublikasının dövlət notariat arxivinə təhvil verilənədək notariat hərəkətinin aparılmasını tapşırmış və ya barəsində notariat hərəkətləri aparılmış şəxsin, idarə, müəssisə və təşkilatın yazılı ərizəsinə əsasən itirilmiş sənədin dublikatını verir.
Sənədin dublikatında təsdiq edilmiş və ya verilmiş sənədin tam mətni olmalıdır. Sənədin dublikatında müəyyən olunmuş forma üzrə təsdiq qeydi aparılır.
Vəsiyyətnamənin dublikatı vəsiyyətnamədə göstərilən vərəsələrə yalnız vəsiyyət edənin ölümü haqqında şəhadətnamə vərəsələr tərəfindən təqdim edildikdən sonra verilə bilər. Vəsiyyətnamədə göstərilmiş vərəsələr öldükdə, vəsiyyətnamənin dublikatı onların vərəsələrinə, onlar vəsiyyət edənin ölümü haqqında şəhadətnamə (əgər əvvəllər bu cür şəhadətnamə təqdim olunmamışsa) və vəfat etmiş vərəsənin ölümü haqqında şəhadətnamə təqdim etdikdə verilə bilər. Konsul təsdiq olunmuş, yaxud verilmiş sənədin mahiyyətini dəyişməyən yalnız aşkar səhvləri və ya aşkar riyazi səhvləri öz təşəbbüsü və ya əlaqədar şəxslərin xahişi ilə düzəldə bilər.
Notariat hərəkətlərinin aparılması zamanı konsulu vəzifələri
Konsul öz vəzifələrini yerinə yetirərkən aşağıdakı tədbirləri həyata  keçirməlidir:
1) fiziki və hüquqi şəxslərə aparılan notariat hərəkətləri ilə bağlı onların hüquq və vəzifələrini izah etməli, qanuni mənafelərinin qorunması üçün köməklik göstərməlidir;
2) notariat hərəkətlərinin aparılması barədə onlara xəbərdarlıq etməlidir;
3) Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyə əməl etməli;
4) peşə fəaliyyətinin həyata keçirilməsi ilə əlaqədar ona məlum olan məlumatları gizli saxlamalıdır.

Main rules of conducting notary acts in diplomatic representations and consulates of the Republic of Azerbaijan
Duration for conducting notary acts
Notary acts are carried out on day of the submission of all documents and payment of state fee.
Notary acts may be postponed for a period of no more than one month if there is a requirement for additional information or documents from officials of state institutions, enterprises and organizations or to send the documents for examination to relevant state authorities of the Republic of Azerbaijan.
In case if the information from the courts of the Republic of Azerbaijan about the receipt of an application from a relevant party of a dispute on the law or fact that is subject to approval, the notary acts should be postponed until the case is resolved in the court.
Documents confirming the identity of a person performing notary acts
When performing notary acts, a consul clarifies the identity of persons applying for notary acts, as well as their representatives or representatives of legal persons on the basis of the following documents:
• ID of a citizen of the Republic of Azerbaijan;
• Ordinary passport of the citizen of the Republic of Azerbaijan;
• Service passport of the citizen of the Republic of Azerbaijan;
• Diplomatic passport of the citizen of the Republic of Azerbaijan;
• Driving license of a citizen of the Republic of Azerbaijan (in order to clarify the identity of a trustee during the confirmation of a power of attorney for the temporary use of a vehicle);
• Birth certificate of a citizen of the Republic of Azerbaijan (only in relation for juveniles under the age of 16);
• ID or military certificate issued by military units and commanders of the military departments of the Republic of Azerbaijan (for identification purposes of military servants);
The identity of sailors is clarified on the basis of their ID.
The authenticity of copies of documents and extracts from documents may be clarified on the basis of identity of citizens, as well as service ID, the student ticket and or the driver's license issued by the institution, enterprise, organization.
Signing of documents
Notarized transactions, as well as applications and other documents shall be signed by consul. If a transaction, application or other document was signed without consent of consul, a person signing it should personally prove a signature of a document.
If the party fails to sign a contract, application, or other document for a defect, illness or any other cause, that contract may be signed by another person upon his/her consent, participation and consent of the other person. If a person applying for a notary acts is illiterate and blind, the consul is obliged to read the text of the document and write a note thereon.
If a person applying for notary acts is deaf, blind, deaf or uneducated, the competent person who is able to explain it during the notary acts should make an absolute presence and confirm with his signature that the contents of the agreement, application or other document are in the agreement and in the other document, it is in the will of the deaf, the blind or the deaf person.
Requirements of necessary documents for notary acts
1. It is forbidden to receive the documents containing unauthorized, erased and blacken attachments for which the text is not readable or the documents written in pencil for the notary acts. If the documents listed on several sheets are not certified by the number, unsanctioned, signed by the official and by the seal of the administration, enterprise and organization, these documents will not be accepted.
2. When carrying out notary acts, the following should be taken into consideration:
• Texts of transactions and documents certified by a notary should be written clearly and righteously, the dates and terms of the text of the document should be written at least once and the names of the legal entities without abbreviation and with the indication of the address of the authority;
• First name, middle name and last name of the natural persons should be written in a complete form and their place of residence should be indicated;
• Documents consisting two or more separate sheets should be sewed, numbered and certified by seal;
• The amendments to the text of the document which the parties do not sign are conditioned by the consul at the end of the approval note.
The consul has a right to request the information and documents required for the conduct of notary acts from the departments, enterprises and organizations. Required information and documents should be submitted within the period specified by consul. This period cannot exceed one month.
Issuing duplicate of documents
In case of loss of the document approved or issued by consul, copies of the documents issued or confirmed by consul are duplicated in the written application of the person, department, enterprise and organization instructed to carry out the notary act before the transfer to the state notary archive of the Republic of Azerbaijan.
The duplicate of the document should have the full text of the document confirmed or issued. A duplicate document is attached to the form. In a specified form, a confirmation is noted down on the duplicate of the document.
The duplicate of the testament can be issued to the heirs indicated in the testament only after the testimony of the testator's death is presented by the heirs. When the heirs mentioned in the testament die, the duplicate of the testament may be issued to their heirs, a certificate of death of the testator (if such certificate was not previously issued) and the death certificate of the deceased heir. The consul can only fix obvious errors or obvious mathematical mistakes that do not change the essence of the confirmed or issued document either at his own initiative or at the request of the persons concerned.
Consular duties during the conduct of notary acts
The consul should carry out the following activities when performing his/her duties:
• explain rights and obligations in respect of notary acts carried out by natural and legal persons and assist in the protection of their legal interests;