“Dövlət rüsumu haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2001-ci il tarixli Qanununun 11.1. və 17.1.-ci maddələrinə əsasən, Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri və konsulluqlarında notariat hərəkətlərinin aparılmasına görə aşağıdakı hallarda dövlət rüsumu tutulmur:
- doğumu, ölümü, övladlığa götürülməni və atalığı (analığı) təsdiqləyən sənədləri almaq üçün;
- pensiya, müavinət, yardım və alimentin alınması üçün verilən etibarnamələr üzrə;
- Azərbaycan Respublikasının xeyrinə əmlakın bağışlanmasına dair müqavilələrin və vəsiyyətnamələrin təsdiq edilməsi üçün;
- Azərbaycan Respublikasının gəmi, hava və digər nəqliyyat vasitələrinin heyət üzvlərinin, habelə vətəndaşlarının ölümündən sonra qalmış əmlakının mühafizəsi üçün.

Exemption from payment of state fee
Article 11.1 and 17.1 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On State fee" of 2001, the following are not subject to state fee for conducting notary acts in the diplomatic representations and consulates of the Republic of Azerbaijan:
- for receiving documents confirming birth, death, adoption and paternity;
- for power of attorney granted for pension, allowance, assistance and alimony;
- for confirmation of testaments and certificates of property forgery for the benefit of the Republic  of Azerbaijan;
- for protection of property of the board members of ship, air and other transportations of the Republic of Azerbaijan, as well as the property of the citizens after their death.