Mətbuat şərhi 14 iyul 2020
14 iyul 2020-ci il tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın Tovuz rayonu istiqamətində açılmış artilleriya atəşi nəticəsində mülki şəxs, Tovuz rayonunun Ağdam kəndinin sakini, 1944 cü il təvəllüdlü Əzizov Əziz İzzət oğlu həlak olub.
Ermənistan tərəfindən Azərbaycanlı mülki əhalini məqsədyönlü şəkildə hədəfə almaq və ağır silahlardan atəşə tutmaq faşizmin və barbarlığın əyani təzahürüdür. Bu, Ermənistanın təcavüzkar siyasətinin tərkib hissəsidir. Azərbaycanlı mülki şəxsin öldürülməsi qanlı cinayətdir.
Ermənistan tərəfi bundan öncə də Azərbaycanlı mülki şəxsləri məqsədyönlü şəkildə hədəfə alaraq, onlara qarşı insanlıq əleyhinə cinayət aktları törədib. 1992-ci ilin 26 fevral tarixində Xocalıda 613 dinc insanın xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilməsi, sərhədboyu, eləcə də təmas xətti yaxınlığında yaşayan və aralarında azyaşlı uşaqlar da olmaqla azərbaycanlı mülki şəxslərin məqsədyönlü şəkildə düşmən gülləsinin hədəfinə çevrilməsi, eləcə də 2016-cı ilin aprel hadisələri zamanı 6 mülki şəxsin həlak olması və 33 nəfərin yaralanması Ermənistan təcavüzünün günahsız qurbanlarıdır.
Ermənistan silahlı qüvvələri, yaşayış məntəqələrimizi davamlı şəkildə ağır silahlardan atəşə tutmaqla yanaşı, əhalinin təsərrüfatına, mülklərinə, yaşayış məkanının infrastrukturuna ciddi ziyan vurur.
Bu kimi əməlləri ilə Ermənistan beynəlxalq humanitar hüququ, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarını və bu xüsusda üzərinə götürdüyü öhdəliklərini kobud şəkildə pozur.
Ermənistanın hərbi bölmələrinin dinc azərbaycanlı əhalini hədəfə götürməsinə və Azərbaycanlı mülki şəxslərin Ermənistanın məqsədyönlü qanlı təxribatının qurbanı olması faktına beynəlxalq ictimaiyyəti sərt reaksiya verməyə və Ermənistanın bu qanunsuz əməllərini qınamağa çağırırıq.
Azərbaycanlı mülki şəxsin qətl edilməsinin məsuliyyəti Ermənistanın siyasi və hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür

Press release 14 July 2020
Press Release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
On July 14, 2020, Azizov Aziz Izzet, born in 1944, a resident of Aghdam village of Tovuz region, was killed as a result of artillery fire opened by the Armenian armed forces in the direction of Tovuz region of Azerbaijan.
The purposeful targeting of the Azerbaijani civilian population and shooting by using heavy weapons by Armenia is a clear manifestation of fascism and barbarism. This is part of Armenia's aggressive policy. The murder of an Azerbaijani civilian is a bloody crime.
The Armenian side has previously while purposefully targeting Azerbaijani civilians committed crimes against humanity. 613 civilians in Khojaly were brutally killed on February 26, 1992, the deliberate targeting by the enemy of Azerbaijani civilians, including children, living along the border and near the line of contact, as well as the killing of 6 civilians and the wounding of 33 people during the April 2016 war were innocent victims of the Armenian aggression.
The Armenian armed forces, besides continuously shelling Azerbaijani settlements by using heavy weapons, also cause serious damage to the economy, property and infrastructure of the population.
By such actions, Armenia grossly violates international humanitarian law, including the 1949 Geneva Conventions and its commitments in this regard.
We call on the international community to express a firm position on the targeting of the Azerbaijani civilian population by the Armenian military units, the fact that Azerbaijani civilians are victims of Armenia's deliberate bloody provocations and to condemn these illegal actions of Armenia.
The political and military leadership of Armenia is fully responsible for the murder of an Azerbaijani civilian.