Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Beynəlxalq Mirqasiya Təşkilatının Baş direktoru Uilyam Leysi Sinqin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Uilyam Leysi Sinq Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Bakı ofisinin 90-cı illərin sonlarından fəaliyyət göstərdiyini qeyd edərək, təşkilat ilə Azərbaycan arasında əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini nəzərə çatdırdı. O, Azərbaycanın miqrasiya siyasətinin həyata keçirilməsi, qanunvericilik və institusional bazanın yaradılması üzrə təcrübəsinin, qeyri-leqal miqrantların ləyaqətli və insani şəkildə saxlanması üzrə yaradılmış mərkəzin digər dövlətlər üçün nümunə olduğunu qeyd etdi.
Müasir dünyada XIX əsrə xas formada yalnız bir etnik tərkibdən ibarət olan dövlətin qeyri-mümkün olduğunu deyən Uilyam Leysi Sinq dövlətlərin müxtəlif etnik, dini və mədəni tərkiblə hesablaşmalı olduqlarını bildirdi. Bu xüsusda o, Azərbaycanın zəngin multikultiralizm və tolerantlıq ənənələrinin dünya üçün örnək olduğunu dedi.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov yürütdüyü etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində Ermənistanın mono-etnik tərkibli dövlət kimi mövcudluğu və Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü nəticəsində bir milyondan artıq azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşməsi barəsində məlumat verdi. Nazir münaqişənin həlli üzrə danışıqlar prosesində azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərin geri qayıtması məsələlərinin müzakirə mövzusu olduğunu qeyd edərək, onların mütləq şəkildə öz ata-baba yurdlarına qayıdacaqlarını vurğuladı. Bu xüsusda, Dünya Bankı və digər qurumlarla məsləhətləşmələrin aparıldığını qeyd etdi.
Elmar Məmmədyarov Ermənistan tərəfindən Suriyadan olan erməni əsilli qaçqınların qeyri-qanuni şəkildə işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində yerləşdirilməsinə toxunaraq, bu məsələyə Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı və digər beynəlxalq qurumların ciddi diqqət yetirməsinin vacibliyini bildirdi. O əlavə etdi ki, işğal olunmuş ərazilərdə məskunlaşma siyasətinin aparılması və məqsədyönlü şəkildə demoqrafik tərkibin dəyişdirilməsi cəhdləri beynəlxalq humanitar hüquqa əsasən qadağandır.
Elmar Məmmədyarov müstəqilliyinin ilk illərində əlverişli coğrafi mövqeyinə görə Azərbaycanın qeyri-leqal miqrasiya üçün daha çox tranzit məntəqəsi kimi maraq kəsb etdiyi halda, əldə etdiyi iqtisadi və sosial inkişaf nəticəsində Azərbaycanın indi potensial qeyri-leqal miqrasiya üçün cəlbedici ölkə olduğunu qeyd etdi. Nazir əvvəlcədən həyata keçirilən planlı miqrasiya siyasəti və bu sahədə aparılmış institusional islahatlar nəticəsində Azərbaycanda miqrasiya məsələlərinin qanun çərçivəsində effektiv şəkildə tənzimləndiyini vurğuladı.
Azərbaycanın Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı ilə əlaqələrinin inkişafına əhəmiyyət verdiyini deyən nazir Elmar Məmmədyarov ölkəmizin uğurlu miqrasiya siyasəti, zəngin multikulturalizm və tolerantlıq ənənələri üzrə öz təcrübəsinin digər üzv dövlətlərlə bölüşməyə hazır olduğunu dedi.
Görüşdə son dövrlərdə Avropanı bürüyən miqrasiya problemləri, miqrantların dini mənsubiyyətə görə təsnif edilməsi, Aralıq dənizində miqrantların kütləvi ölümü halları və digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with William Lacy Swing, Director General of the International Organization for Migration
William Lacy Swing noted that the Baku office of the International Organization for Migration has been operating since the late 90s and stressed the successful development of relations between Azerbaijan and the IOM. He said that the implementation of the migration policy by Azerbaijan, the legislative and institutional experience, the establishment of a center for dignified and human treatment of illegal migrants is an example for other states.
William Lacy Swing highlighted the impossibility of a XIX century model mono-ethnic composition in any country and added that the states have to reconcile with the diverse ethnic, religious and cultural composition. He added that, in this regard, Azerbaijan is best model with its affluent traditions of multiculturalism and tolerance for the entire world.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov informed that as a result of ethnic cleansing policy Armenia remains as a mono-ethnic state and as an outcome of its aggression against Azerbaijan more than one million Azerbaijanis became refugees and IDPs. Minister highlighted that the return of Azerbaijani refugees and internally displaced persons to their ancestral homes is an issue of discussion within the negotiation process on the conflict settlement. Furthermore, he added that the consultations are conducted with the World Bank and other agencies in this regard.
Elmar Mammadyarov touched on the issue of illegal settlement of ethnic Armenian refugees from Syria to the occupied territories of Azerbaijan by Armenia and stressed the importance of serious attention by the IOM and other international institutions on this issue. He added that under the international humanitarian law pursuing of a deliberate settlement policy and changing the demographic structure of occupied territories is prohibited.
Elmar Mammadyarov noted that during the early years of its independence owning to its favorable geographic position Azerbaijan was perceived as a transit point for the illegal migrations. However, as a result of economic and social development now Azerbaijan is also an attractive destination for illegal migration. Minister highlighted that in Azerbaijan, due to well-planned migration policy and institutional reforms migration issues effectively regulated within the law.
Elmar Mammadyarov stated that Azerbaijan attaches importance to development of its relations with the IOM and said that Azerbaijan stands ready to share its successful migration policy experience, rich traditions of multiculturalism and tolerance with other member countries.
During the meeting the sides expressed their views on recent migration problems in Europe, classification of migrants according to their religious affiliation, the mass deaths of migrants in the Mediterranean Sea and other issues of mutual interest.