Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkiyənin Vitse-prezidenti Cevdet Yılmazla görüşüb
Dekabrın 23-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 12-ci iclasında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyənin Vitse-prezidenti Cevdet Yılmazın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqla növbəti dəfə görüşməkdən məmnunluğunu bildirən Milli Məclisin sədri Bakıda keçirilmiş Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 12-ci iclasının əhəmiyyətindən danışıb. İki ölkə arasındakı münasibətlərin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” kəlamını özündə ehtiva etdiyini deyən Milli Məclisin sədri bu gün iqtisadi, ticarət, təhsil, turizm, parlamentlərarası və digər sahələrdə əlaqələrimizin günbəgün daha da gücləndiyini qeyd edib. Söhbət zamanı dövlət başçıları arasındakı şəxsi münasibətlərin və sıx təmasların müttəfiqlik münasibətlərinin ardıcıl inkişafını təmin edən əsas amil olduğu vurğulanıb. Spiker Sahibə Qafarova Türkiyənin COP31-in ev sahibi seçilməsi münasibətilə təbriklərini çatdırıb və Azərbaycanın həmişə qardaş ölkənin yanında olduğunu deyib.
Görüşdə Azərbaycan ilə Türkiyə arasında bütün sahələrdə mövcud olan ənənəvi sıx əməkdaşlıqdan və qarşılıqlı dəstəkdən məmnunluq ifadə olunub, Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Türk dünyasının birliyi baxımından əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Söhbətdə parlamentlərarası əlaqələrin dövlətlərarası münasibətlərin mühüm bir hissəsi kimi əhəmiyyəti qeyd edilib, bu sahədə parlamentlərimizdə fəaliyyət göstərən qarşılıqlı dostluq qruplarının fəaliyyəti vurğulanıb. Milli Məclisin sədri Azərbaycan və Türkiyə parlamentləri arasında ikitərəfli, üçtərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın uğurlu inkişafından məmnunluğunu ifadə edib.
Yenidən Azərbaycanda olmaqdan məmnunluğunu bildirən Türkiyənin Vitse-prezidenti Cevdet Yılmaz Türkiyənin COP31-in ev sahibi seçilməsi üçün Azərbaycanın səylərinə görə təşəkkürünü bildirib və bu mühüm beynəlxalq tədbirin keçirilməsi üçün Türkiyənin Azərbaycanın təcrübəsindən istifadə edəcəyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticari, investisiya, enerji və digər sahələrdə birgə reallaşdırdıqları meqalayihələrin böyük regional və qlobal əhəmiyyət daşıdığı qeyd olunub. Bu baxımdan Orta Dəhlizin əsas xəttinə çevriləcək Zəngəzur dəhlizinin strateji əhəmiyyət kəsb etdiyi bildirilib.
Söhbət zamanı Azərbaycan və Türkiyə arasında əlaqələrin inkişafının TDT-ni daha da gücləndirdiyi qeyd olunub. Bildirilib ki, bununla yanaşı, TürkPA da türkdilli ölkələrin parlament platforması kimi mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Görüşdə Türkiyənin Vitse-prezidenti dünən Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 12-ci iclasında təsdiqlənmiş Fəaliyyət Planının qarşılıqlı əlaqələrimizi daha da inkişaf etdirəcəyini diqqətə çatdırıb.
Söhbət zamanı Cevdet Yılmaz Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh prosesində əldə olunan nailiyyətlərə də toxunaraq, iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin imzalanmasının bölgədə sülh və sabitliyi təmin edəcəyini qeyd edib.

Press release 23 December 2025
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting on 23 December with the delegation led by Vice President of Türkiye Cevdet Yılmaz who are visiting in our country for the 12th meeting of the Joint Inter-Governmental Commission for economic co-operation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Türkiye.
Having expressed pleasure with yet another meeting with the guest, the Speaker of the Milli Majlis turned to the importance of the conducted 12th meeting of the Joint Inter-Governmental Commission. The Speaker of the Milli Majlis remarked that the relationship of the two countries consisted in the maxim of National Leader Heydar Aliyev – ‘One Nation, Two States’ – before mentioning the strengthening of our links in economic, trade, educational, tourism, inter-parliamentary and other areas from day to day. It was stressed in the course of the conversation that the personal relations and close contacts between the Heads of State constitute the principal factor behind the continuing development of the alliance. Speaker Sahiba Gafarova offered congratulations on Türkiye’s having been elected as the COP31 host, adding that Azerbaijan was forever next to the fraternal country.
Content was expressed at the meeting with the traditionally close co-operation and mutual support of Azerbaijan and Türkiye in all the fields; the significance of the Organisation of Turkic States (OTS) for the unity of the Turkic World was pointed up, too.
The importance of inter-parliamentary links as a considerable component of the inter-state relations; the pertaining work done by the Friendship Groups active in our parliaments was underlined as well. The Speaker of the Milli Majlis expressed satisfaction with the successful advancement of bilateral, trilateral and multilateral co-operation between the parliaments of Azerbaijan and Türkiye.
Vice President of Türkiye Cevdet Yılmaz witnessed his pleasure with being in Azerbaijan once more and thanked for Azerbaijan’s efforts put in backing Türkiye’s election as the COP31 host, adding that Türkiye was going to use the Azerbaijani experience of hosting such a massive international event.
The mega-projects that our countries are implementing in conjunction in economy and trade, investment, energy and other sectors are of material regional and global significance, it was remarked at the meeting. The strategic importance of the Zangazur Corridor, poised to become the main artery of the Middle Corridor, was high-lit in this respect.
It was said during the conversation that the progress of the relations between Azerbaijan and Türkiye made OTS stronger still. It also remarked that, along with that, TurkPA is as important as the parliamentary platform of the Turkic-speaking states.
The Vice President of Türkiye said at the meeting that the Action Plan of economic co-operation between the Republic of Azerbaijan and Republic of Türkiye, approved at the 12th meeting of the Joint Inter-Governmental Commission, will lead to continued development of our relations.
As the conversation continued, Cevdet Yılmaz also touched upon the achievements in the peace process between Azerbaijan and Armenia, saying that signing the peace treaty between the two countries would provide for peace and stability in the region.