Hazırda ikitərəfli dövlətlərarası müqavilələrə uyğun olaraq, aşağıdakı siyahıda göstərilən ölkələrlə Azərbaycan Respublikası arasında qarşılılıq prinsipi əsasında vətəndaşların ikitərəfli qaydada vizasız gediş-gəlişi rejimi tətbiq edilir:
I QRUP.
- Azərbaycan Respublikasının və müvafiq xarici ölkənin diplomatik və ya xidməti (və ya rəsmi/xüsusi) pasportuna malik vətəndaşları.
Siyahı
II QRUP.
- Azərbaycan Respublikasının və müvafiq xarici ölkənin qanunvericiliyinə əsasən, beynəlxalq sərhədkeçmə hüququ verən və növündən asılı olmayaraq hər hansı növ etibarlı pasporta - o cümlədən, diplomatik, xidməti (və ya rəsmi/xüsusi) və ya ümumvətəndaş pasportuna malik vətəndaşlar;
- həmçinin belə şəxslərlə birgə səfər edən, lakin şəxsi etibarlı pasporta malik olmayan, foto-şəkli və adı, soyadı, atasının adı rəsmi təsdiq olunmuş qaydada onların pasportuna qeyd edilmiş vətəndaşlar;
- Azərbaycan Respublikasının və ya müvafiq xarici ölkənin dövlət qurumları tərəfindən xüsusi olaraq vətəndaşlığı olmayan şəxslərə verilən, şəxsiyyəti təsdiq etməklə beynəlxalq sərhədkeçmə hüququ verən müvafiq sənədə malik vətəndaşlığı olmayan şəxslər;
- pasport itirildikdə, oğurlandıqda, yararsız hala düşdükdə və ya etibarlılıq müddəti bitdikdə şəxslərə vətəndaşı olduğu və ya daimi yaşadığı ölkəsinə qısa müddət ərzində yalnız geri qayıtmaq üçün verilən müvəqqəti sərhədkeçmə sənədinə - Vətənə qayıdış şəhadətnaməsinə malik vətəndaşlar və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün vizasız gediş-gəlişi rejimi olan ölkələr.
Ölkənin adı
İki ölkə ərazisində vizasız yaşama üçün icazə verilən müddət
1
Belarus
90 gün
2
Gürcüstan
3
Qazaxıstan
4
Qırğızıstan
5
Moldova
6
Özbəkistan
7
Rusiya Federasiyası
8
Tacikistan
9
Ukrayna
III QRUP
Bundan əlavə, hazırda aşağıda adı qeyd edilən ölkələr tərəfindən birtərəfli qaydada Azərbaycan Respublikasının ümumvətəndaş pasportuna malik vətəndaşları üçün müvafiq müddət çərçivəsində vizasız gediş-gəlişi rejimi tətbiq edilir:

At present in accordance with bilateral intergovernmental agreements, visa free regime is being applied on the basis of reciprocity between the Republic of Azerbaijan and the following countries:
I group
• Citizens of the Republic of Azerbaijan and relevant foreign country holding diplomatic or service (or official/special) passport
The list
II group
Countries with visa free regime for:
• Citizens holding any type of valid passport giving a right to cross a border in accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan and relevant foreign country – as well as diplomatic, service (or official/special) or regular passport;
• Also citizens travelling with these persons, but not holding valid passport, and whose photo, name, surname, patronymic officially indicated in their passports;
• Stateless persons having relevant identification document that is given to specially stateless persons by the government bodies of the Republic of Azerbaijan or by the relevant foreign country for border crossing purposes;
• Citizens and stateless persons holding temporary border crossing document – repatriation certificate given to persons when the passport is lost, stolen, became worthless or validity period is expired for only to return for a short period to the country which is the citizen of or where he/she lives permanently.
Name of country
Period of visa free stay between two countries
1
Republic of Belarus
90 days
2
Georgia
3
Republic of Kazakhstan
4
Kyrgyz Republic
5
Republic of Moldova
6
Republic of Uzbekistan
7
Russian Federation
8
Republic of Tajikistan
9
Ukraine
III group
Meanwhile, visa free regime is being applied at present for the citizens of the Republic of Azerbaijan holding regular passports, on a unilateral basis within relevant period by the following countries: