Pasport verilməsi haqqında ərizəyə/vəsatətə baxılmasında süründürməçiliyə yol verilməsindən və ya ərizəyə/vəsatətə baxılmaqda imtina edilməsindən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları inzibati qaydada və (və ya) məhkəməyə şikayət edə bilərlər.
Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 332-ci maddəsinə əsasən, Azərbaycan Respublikası vətəndaşının pasportunun verilməsindən əsassız imtina edilməsinə, verilməsi üçün qanunla nəzərdə tutulmayan əlavə sənədlərin tələb edilməsinə və ya onun verilməsində (dəyişdirilməsində) süründürməçiliyə yol verilməsinə, qanunsuz alınmasına və ya girov götürülməsinə görə səksən beş manatdan doxsan manatadək miqdarda cərimə edilir.
Azərbaycan Respublikasının vətəndaşının ümumvətəndaş pasportu yararsız hala düşdükdə və ya etibarlılıq müddəti bitdikdə, və ya belə pasport sahibi olan Azərbaycan Respublikası vətəndaşı vəfat etdikdə ümumvətəndaş pasportu Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyinə təhvil verilməlidir.
Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinə 331-ci maddəsinə əsasən, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları ümumvətəndaş pasportunun itirilməsinə və ya qəsdən korlanmasına görə xarici ölkə ərazisində Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlik və konsulluqları tərəfindən müvafiq məbləğdə inzibati cərimə edilməklə məsuliyyətə cəlb edilə bilərlər.

Responsibility and restrictions established by the legislation
Citizens of the Republic of Azerbaijan may issue an administrative complaint and (or) appeal to the court for delay in consideration of application form or for refusal of its consideration.
In accordance with Article 332 of the Code on Administrative violations of the Republic of Azerbaijan the unjustified refusal of issue to citizens of identity cards, passports or identity card of a seaman, demand of documents for their release, which are not envisaged by legislation either admission of red tape at issue (replacement) of identity card or passport as well, as its illegal requisitioning or acceptance on security entails imposition of penalty in amount of 85-90 AZN.
The ordinary passport of citizen of the Republic of Azerbaijan should be handed over to the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan if it is damaged or its validity expired and or the holder passed away.
In accordance with Article 331 of the Code on Administrative violations of the Republic of Azerbaijan the loss or deliberate spoiling of identity card or passport by citizens of the Republic of Azerbaijan in a territory of foreign country may entail an imposition of penalty in appropriate amount which is charged by the diplomatic representation or consulates of the Republic of Azerbaijan.