Azərbaycan Respublikasına qayıdış şəhadətnaməsinin rəsmiləşdirilməsi üçün Dövlət rüsumunun dərəcəsi və ödənilmə ünvanı.
“Dövlət rüsumu haqqında”  Azərbaycan Respublikasının 2001-ci il tarixli Qanununun 16.1.3-cü maddəsinə əsasən, Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlik və ya konsulluğu tərəfindən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına və ya Azərbaycan Respublikasında qanuni əsaslarla daimi yaşayan vətəndaşlığı olmayan şəxslərə ölkəyə qayıtmaq üçün pasportu əvəz edən Azərbaycan Respublikasına qayıdış şəhadətnaməsinin verilməsi üçün:
– 40 ABŞ dollar məbləğində dövlət rüsumu ödənilməlidir.
Ödənilmə ünvanı
Xarici ölkələrdə - Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlik və konsulluqları tərəfindən təqdim edilən müvafiq hesab nömrəsi.
Hesab nömrələri və bank rekvizitləri barədə məlumatlar Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlik və konsulluqlarının internet saytlarında yerləşdirilir.
“Dövlət rüsumu haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2001-ci il tarixli Qanununun 17.7.-ci maddəsinə əsasən, aşağıdakı kateqoriya Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarına qayıdış şəhadətnaməsinin verilməsinə görə dövlət rüsumu tutulmur:
- xarici ölkələrdə dövlət xətti ilə təhsil alan vətəndaşlar,
- pedaqoji fəaliyyət göstərən vətəndaşlar,
- xarici ölkələrin cəzaçəkmə müəssisələrindən azadlığa buraxılan vətəndaşlar;
- xarici ölkələrdən deportasiya edilən vətəndaşlar.
Qeyd: bütün növ konsulluq və viza əməliyyatları üçün tələb olunan dövlət rüsumu  Azərbaycan Respublikasının Ankaradakı Səfirliyinin rəsmi bank hesabına ödənildikdən sonra həyata keçirilir.

Payment address and amount of state duties to be paid for issuance of a return certificate.
A return certificate is issued to citizens of the Republic of Azerbaijan or permanently residing in the Republic of Azerbaijan stateless persons by diplomatic missions or consulates of the Republic of Azerbaijan in compliance with Article 16.1.3 of the RA Law on State Duties approved in 2011.
-       An amount to be paid: 10 USD.
Payment Address
Abroad: corresponding account number provided by diplomatic missions or consulates of the Republic of Azerbaijan.
Information about account numbers and bank details are posted on the websites of diplomatic missions and consulates of the Republic of Azerbaijan.
Exemption from Payment of State Duties
In compliance with Article 17.7 of the RA Law on State Duties approved in 2001, the following category of citizens of the Republic of Azerbaijan do not pay state duties for issuance of a return certificate:
• diplomatic or service passport holders;
• citizens studying in foreign countries (a relevant attesting document to be submitted);
• citizens engaged in pedagogic activities on the state level;
• citizens released from prisons in foreign countries;
• deported, readmitted and extradited citizens;
• victims of human trafficking or RA citizens under Age 18 who obtain a return certificate (a substitute for a passport) in order to return to the country.
Except for the cases specified in the first sentence of the above-mentioned Article,  a citizen of the Republic of Azerbaijan is exempted from state duties for a return certificate upon submitting a corresponding document issued by a police department of a foreign country where he/she has lost his/her ordinary passport, or where his/her passport has been stolen.